Ako vybrať dojčenské mlieko?

Ak už dojčenie nie je možné zo zdravotných dôvodov, alebo dieťaťu nestačí, je nutné kúpiť dojčenské mlieko. Našťastie sú tieto mlieka kvalitné a prísne testované, navyše sa svojim zložením materskému mlieku veľmi blížia.

Ak už dojčenie nie je možné zo zdravotných dôvodov, alebo dieťaťu nestačí, je nutné kúpiť dojčenské mlieko. Našťastie sú tieto mlieka kvalitné a prísne testované, navyše sa svojim zložením materskému mlieku veľmi blížia.

Doba čítania 11 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Druhy dojčenských mliek

Na trhu nájdete veľké množstvo výrobcov, ktorí predávajú mlieka pod rôznymi názvami a so špeciálnym zložením. Vždy dbajte na správny výber podľa aktuálneho veku vášho dieťaťa a podľa jeho zdravotného stavu.

Počiatočné

Určené pre novorodenca od prvého dňa až do veku 6 mesiacov, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu byť dojčení.

  • Na obale spravidla označené číslom 1.

  • Obsahuje tzv. adaptovanú bielkovinu kravského mlieka.

  • Vhodný pomer ďalších živín, ako je laktóza, cukry, tuky, vitamíny, minerály a stopové prvky.

  • Väčšinou obohatené o probiotické kultúry.

  • Kombinácia probiotík a prebiotík sa blíži materskému mlieku.

Probiotiká vytvárajú látky, ktoré bránia rastu nežiaducich baktérií a produkcii toxických látok, usadzujú sa na sliznici čreva a vytláčajú tak iné baktérie. Prebiotiká zlepšujú pohyb črevnej sliznice a uľahčujú vyprázdňovanie, ďalej napomáhajú vstrebávaniu vápnika a ostatných živín.

Dojčenské mlieka pre novorodencov

Pokračovacie

Vhodné pre deti od 6 do 12 mesiacov, ktoré už nie sú výlučne dojčené. Na obale väčšinou nájdete označenie číslicou 2.

  • Podáva sa obvykle v čase, keď dieťa dostáva prvé nemliečne príkrmy, nie je teda jediným zdrojom výživy.

  • Mlieko zostáva hlavným a veľmi dôležitým zdrojom tekutín.

  • Neobsahuje adaptovanú bielkovinu.

  • Obsahuje laktózu a sacharózu, ktorá dodáva mlieku sladkú chuť.

  • Býva obohatené o železo, jód, zinok a vitamíny A, D, E a C .

Batoliace

Určené pre staršie dojčatá a batoľatá od 1 roka do 3 rokov, na obale uvedená číslica 3 a neskôr 4.

  • S prídavkom vitamínov, minerálov, stopových prvkov a iných látok vhodných pre zdravý rast dieťaťa.

  • V ponuke aj vanilková alebo napríklad banánová príchuť.

  • Znížený obsah bielkovín, je teda dobre stráviteľné.

  • Zoženiete tiež mlieko pre deti od 36 mesiacov, na obale je spravidla uvedená číslica 5.

Podľa čoho vyberať

Špeciálne požiadavky

Pri výbere umelého mlieka je dôležité zohľadniť aj iné kritériá, ako je iba vek dieťaťa. Treba brať ohľad aj na zdravotný stav dieťaťa a jeho individuálne potreby – či už sú to deti, ktoré často „grckajú“, majú zápchu alebo sklon k alergiám.

Okrem mliek obohatených o probiotiká a prebiotiká, o vitamíny, minerály a stopové prvky nájdete na trhu ďalšie druhy so špeciálnou úpravou.

  • Forte alebo Extra - vďaka tomuto mlieku sa dieťa viac zasýti, ale nevylučujú sa a nebude mu zle.

  • Bezlepkové - určené dojčatám trpiacim intoleranciou na glutén alebo lepok. Výrobcovia ponúkajú veľký výber s jedinečným zložením bez lepku v kombinácii s BIO, obohatené probiotikami.

  • BIO - vyrobené z kvalitného kravského či kozieho mlieka z prísne kontrolovaných ekologických fariem. Mlieko plne zodpovedá predpisom EÚ pre BIO kvalitu.

  • Anti-Reflux (AR) - ideálny pre deti s citlivými bruškami, ktoré často vracajú. Vďaka prídavku zahusťovadla zmierni časté „grckanie“ nedojčených detí, pretože zahustením mlieka sa sťaží jeho zvracanie. Ako zahusťovadlo sa používa ryžový alebo zemiakový škrob či vláknina karubín. Odporúča sa ale iba pre deti, ktoré „grckajú“ mohutne a teda neprospievajú.

  • Anticolic (AC) - vhodné pre bábätká, ktoré trpia zažívacími ťažkosťami. Hodí sa najmä na prekonanie obdobia tzv. trojmesačnej koliky.

  • S colostrom – colostrum je kravské materské mlieko, ktoré sa svojím zložením a vlastnosťami podobá ľudskému materskému mlieku, dokáže teda plne nahradiť materské mlieko.

  • So zníženým obsahom laktózy - ide o diétne prípravky pre deti, ktoré trpia dočasnou alebo trvalou neznášanlivosťou laktózy. Táto intolerancia sa najčastejšie prejavuje zažívacími ťažkosťami, napríklad hnačkami, nadúvaním či neprospievaním.

  • Hypoantigénny (HA) - význam HA mliek je v ich podávaní deťom z rizikových rodín, ktoré síce samy zdravotné problémy nemajú, ale ktorých rodič alebo súrodenec je alergik či atopík. Majú teda slúžiť ako prevencia alergií.
    Ide o mlieko s čiastočne naštiepenou (hydrolyzovanou) bielkovinou, ktorá menej zaťažuje tráviaci systém dieťatka.

  • Hypoalergénne - výhradne určené deťom s alergiou na bielkovinu kravského mlieka (ABKM). Podávajú sa na odporúčanie lekára a iba deťom s vyšším rizikom vzniku danej alergie. Tento druh mlieka svojmu dieťaťu bez porady s pediatrom určite nedávajte. Hypoalergénne mlieka sa vyrábajú rovnako ako bežné dojčenské z mlieka kravského. Podstatný rozdiel je v štruktúre bielkovín. Tie sú tu totiž vysoko naštiepené, takže by ich imunitný systém dieťaťa s ABKM mal znášať.

  • Good Night - mlieko pre lepšie zasýtenie na noc s označením Good Night alebo Good Sleep. Obsahuje navyše ryžové alebo kukuričné vločky, vďaka ktorým je hutnejšie ako bežné dojčenské mlieko, ale pri rovnakej energetickej hodnote.

Konzistencia

Instantné - rýchlorozpustné mlieko pre jednoduchú prípravu, vďaka rýchlemu rozpúšťaniu sa predchádza vzniku hrudiek.

Sušené - vo forme prášku, rozpúšťa sa v horúcej vode a musí sa veľmi starostlivo rozmiešať.

Tekuté - predpripravené mlieko vo fľaštičke, stačí iba ohriať a môžete ho podávať.

Hmotnosť

  • Väčšina výrobcov dodáva na trh štandardné balenie v krabici po 600 g.

  • K dostaniu sú aj menšie dojčenské mlieka od 300 do 400 g alebo naopak veľké praktické plechové dózy od 800 g.

  • Zoženiete tiež výhodné balenia vo forme 3packu, teda 3 x 800 g.

Dojčenské mlieko zaistí vhodný pomer živín

Ako správne pripraviť dojčenské mlieko?

Na každom balení mlieka nájdete postup, ktorý starostlivo dodržujte. Základom je zriediť správny pomer prášku so správnym množstvom vody, aby ste dostali zmes, ktorá nebude príliš silná, ale dostatočne vaše dieťatko nasýti a vyživí.

Na prípravu potrebujete:

Príprava mlieka krok za krokom: 1. Prevarte dojčenskú vodu a schlaďte ju na odporúčanú teplotu podľa návodu. 2. Do sterilnej fľaštičky nalejte potrebné množstvo vody, prisypte správny počet zarovnaných odmeriek sušeného mlieka a dobre potraste. Dbajte na to, aby sa mlieko v prášku správne rozpustilo. 3. Skontrolujte teplotu mlieka. Musí mať ideálne teplotu 37 °C, v žiadnom prípade nesmie byť horúce ani studené.

  • Vždy postupujte presne podľa návodu, ktorý je uvedený na obale mlieka.

  • Nikdy nedávajte odmerku navyše na prilepšenie. Dieťa by mohlo dostať zápchu alebo bolenie bruška.

  • Mlieko nikdy nepripravujte dopredu, rýchlo sa kazí. Pripravené mlieko teda ihneď spotrebujte.

  • Na noc alebo na von si nachystajte termosku s horúcou vodou a presne odmeranú dávku mlieka - na tieto účely existujú špeciálne dávkovače.

  • Mlieko by malo byť po príprave spotrebované maximálne do hodiny. Niektorí výrobcovia síce uvádzajú, že takto pripravené mlieko môžete uskladniť aj do chladničky. Najdlhšie ale na dobu 48 hodín a len v prípade, že ho vaše dieťatko už nezačalo piť.

  • V priebehu kŕmenia môžete mlieko prihriať v špeciálnom ohrievači alebo vo vodnom kúpeli. Nikdy ho neohrievajte v mikrovlnke.

  • Všetko, čo pri príprave použijete (fľaša, savičku, cumlík) po každom kŕmení dôkladne umyte a vysterilizujte.

  • Nedopité mlieko vždy vylejte.

Najčastejšie otázky

Teplota pripraveného mlieka by mala byť 37 °C. Pred podaním mlieka dieťaťu si kvapnite pár kvapiek na vnútornú stranu zápästia, mlieko by ste mali pociťovať ako príjemne teplé, nie horúce.

Predovšetkým v prvých mesiacoch života sa neodporúča vybranú značku dojčenského mlieka meniť, najmä ak bábätko mlieko dobre znáša. Pokiaľ je zmena nutná, konzultujte ju vždy s pediatrom a nechajte si poradiť. Receptúry od rôznych výrobcov sa môžu mierne líšiť, hoci obsahujú rovnaké živiny. Zloženie mlieka sa môže líšiť aj v zastúpení mliečnych bielkovín a ich vzájomného pomeru, v úprave srvátkovej bielkoviny, ale aj v kombinácii tukov. Niektoré mlieka tiež nemusia obsahovať laktózu, teda mliečny cukor. Všetky tieto odlišnosti v zložení ovplyvňujú u detí citlivosť zažívania – nie každému bábätku teda bude vyhovovať všetko.

Pokiaľ vaše dieťatko na istú značku nereaguje dobre a má problémy s trávením, môžete po porade s pediatrom zvoliť inú značku alebo typ mlieka. Pozor ale na syndróm prvej fľaštičky: pokiaľ vaše bábätko novú značku neprijíma, vytrvajte a nesnažte sa striedať mlieka ani fľaštičky. To, že dieťatko nechce piť, nemusí znamenať, že mu nové mlieko nechutí. Značí to iba, že je niečo inak a musí si na novú chuť zvyknúť.

Zdravé dojča a väčší novorodenec, aj keď nie je dojčený, si dokáže regulovať príjem tekutín sám. Denná potreba sa pohybuje okolo 150 ml na 1 kg hmotnosti dieťaťa. Deti potrebujú byť kŕmené asi po 3 hodinách, ale aj tento interval si zdravé bábätko reguluje najlepšie samo. Je však potrebné pravidelne kontrolovať jeho hmotnostný prírastok. O kontrolu hmotnosti dbá detský lekár pri pravidelných prehliadkach dieťaťa. Ten tiež kontroluje v 14 dňoch, 6 týždňoch a 3, 4, 6, 8, 10 a 12 mesiacoch popri hmotnosti aj dĺžku dieťaťa, teda jeho výškovo hmotnostný pomer. Detskému lekárovi by mala mamička oznámiť každú informáciu, ktorá sa týka znášania umelej mliečnej výživy. Predovšetkým, ak dieťa vypije dostatočné množstvo mlieka, či po jedle nevracia alebo nemá hnačku.

Je dôležité počítať s vyššími nákladmi. Aj bežné dojčenské mlieka, ale najmä tie špeciálne, napríklad hypoalergénne, môžu značne zaťažiť váš rozpočet. Spolu s plienkami predstavujú v prvom období života najvyššiu položku výdavkov za vaše bábätko. Preto je vhodné porovnať cenu rôznych výrobcov, ale aj nakupovať do zásoby alebo využiť zľavy. Hromadné balenia často vychádzajú lacnejšie a vy tak môžete ľahko ušetriť.

Všeobecne sa uvádza, že z výživového hľadiska je to do 3 rokov veku dieťaťa. Ale je to veľmi individuálna záležitosť, niektoré deti vyžadujú umelé mlieko aj v neskoršom veku.

  • Po kŕmení fľaštičku starostlivo vymyte teplou vodou so šetrným saponátom. Starostlivo opláchnite aj cumlík.

  • Fľaštičku aj cumlík dajte na 3–5 minút vyvariť do sterilizátora. Použitie sterilizátora je pohodlnejšie, ale na vyvarenie možno samozrejme použiť aj kastról s vodou.

  • Nechajte oboje uschnúť na čistej podložke prikrytej vyvarenou utierkou.